DNV-rapport afslører, at det er vigtigt at øge færdighederne for at få succes med AI-implementering
Høvik, 11. december 2024 - To ud af ti virksomheder er i øjeblikket i gang med at implementere løsninger med kunstig intelligens (AI), ifølge DNV's rapport ”Starting the Artificial Intelligence Journey". Rapporten, der er baseret på en undersøgelse af 1.626 virksomheder i Europa, Nordamerika, Mellem- og Sydamerika og Asien, fremhæver, at mens 21 % af virksomhederne er i gang med at indføre AI, er de primære motiver for dem, der er begyndt, at effektivisere driften og skære ned på omkostningerne. Rapporten identificerer dog også betydelige barrierer, herunder svag teknisk ekspertise og en lav forståelse af AI.
Blandt de virksomheder, der implementerer AI, nævner 62% effektivitet og omkostningsreduktion som deres vigtigste drivkraft, mens 46% peger på højere værdi af eksisterende tjenester og produkter. På trods af disse motivationer afslører DNV's undersøgelse en bekymrende mangel på teknisk viden blandt respondenterne. Hele 44 % angiver, at utilstrækkelig teknisk ekspertise hindrer deres indsats for at implementere AI. Kun 6 % af respondenterne betragter sig selv som meget vidende om AI, mens 25 % vurderer sig selv som moderat vidende. I modsætning hertil beskriver 53 % deres viden som nogenlunde tilstrækkelig, og 16 % indrømmer, at de slet ikke har nogen viden.
"Vores rapport fremhæver et behov for øge specialiseret AI-kompetence for bedre at kunne forstå og kritisk vurdere AI-teknologier og træffe informerede beslutninger om brugen af dem" siger Barbara Frencia, CEO for Business Assurance hos DNV. "Vores undersøgelse viser tydeligt, at mange virksomheder har brug for et kompetenceløft for at få gang i deres AI-initiativer. Det er vigtigt at indse, at de mennesker, der arbejder med AI i virksomhederne, ikke nødvendigvis er eksperter på området, men medarbejdere, der har fået tildelt nye opgaver. Samtidig viser undersøgelsen, at jo længere man er i processen, jo større fordele ser man ved kunstig intelligens. Men det er et spørgsmål om at komme i gang med kompetenceudviklingen."
Rapporten understreger også nødvendigheden af en struktureret tilgang til implementering af AI. Lidt over en tredjedel af de adspurgte virksomheder overvejer at indføre et ledelsessystem for at sikre ansvarlig implementering, brug og styring af AI-teknologier. Kendskabet til den internationale ISO/IEC 42001-standard, der fungerer som et ledelsessystem for AI, er dog fortsat lavt, idet kun 11 % af de adspurgte kender den.
"Vi mener, at det er vigtigt at have flere ting i mente, når det gælder kunstig intelligens" tilføjer Frencia. "Du skal øge viden og kompetencer for at opnå forretningsmæssige fordele og strukturere din tilgang i form af et ledelsessystem, der hjælper med at sikre, at AI-løsningerne er sikre, pålidelige, etiske og i overensstemmelse med gældende regler."
I takt med at virksomheder navigerer kompleksiteten ved indførelse af kunstig intelligens, understreger resultaterne af DNV's rapport det kritiske behov for styrkede færdigheder og struktureret ledelse for at indfri det fulde potentiale ved kunstig intelligens.